Nahajate se tukaj
Zbiralnik virov
ŠE VEDNO VOZIM - VENDAR NE HODIM
V četrtek, 6. 4. 2017, so dijake 3. in 4. letnika, Kmetijske šole Grm in biotehniške gimnazije, obiskali predstavniki zavoda Še vedno vozim - vendar ne hodim.
Gosta, Žiga in Aljaž, sta z dijaki delila svojo zgodbo.
Žiga je bil v mladosti navdušen športnik, bil je celo večkratni državni prvak v plesu. Pri 20. pa se mu je življenje postavilo na glavo. Vozil se je po cesti upoštevajoč vse predpise, ni bil pod vplivom alkohola, vendar pa ni bil pripet z varnostnim pasom. Pot mu je prestregel mlad fant z osebnim avtomobilom, se vanj zaletel, zaradi česar se je Žigov avto večkrat prevrnil. Ni je odnesel dobro. Poškodoval si je hrbtenjačo in tako postal paraplegik. Po 3-tedenski intenzivni negi v bolnišnici in dolgih mesecih v Rehabilitacijskem inštitutu v Soči, se je ponovno naučil osnovnih življenjskih funkcij. Kljub temu da je od takrat na vozičku, ima družino, se še vedno ukvarja s športom in je srečen.
Nato nam je na kratko povedal svojo zgodbo še 26-letni Aljaž. Po zabavi se je vinjen usedel za volan in doživel nesrečo. Ta ga je zaznamovala kot tetraplegika.
Oba predstavnika nadaljujeta življenje pozitivno in predavata mladim o nevarnostih vožnje. Na nas sta naredila velik vtis in nas pozvala, naj bomo za volanom pozorni ter trezni.
Po obeh govorih so se dijaki preizkusili še v hoji s »pijanimi očali« in izmerili naletno težo pri različnih hitrostih vožnje.
Urška Jelševar 3.a
RAZPORED POPRAVNIH, PREDMETNIH IN DOPOLNILNIH IZPITOV (aprilski rok 2017)
Sreda, 19. 4. 2017, 13.30
Prostor: R1
Predmet: OSNOVE BIOTEHNOLOGIJE S PREHRANO
Izpitna komisija: S. Hude, H. Fortuna Jelenc, I. Adamčič
PODJETNIŠKO TEKMOVANJE POPRI
Mala Veronika 2017
Na spodnji povezavi so objavljene pesmi, ki sodelujejo v natečaju Mala Veronika 2017. Vabljeni ste, da glasujete za našo dijakinjo Tjašo Škedelj in njeno pesem Srce iz ledu.
Spletno glasovanje bo potekalo med 29. 3. 2017 od 8. ure do 26. 4. 2017 do 15. ure.
Objavljene pesmi: http://www.veronikini-veceri.si/natecaj-mala-veronika-2017/pesmi.html
OGLED SMUČARSKIH POLETOV V PLANICI
Že tretje leto zapored smo se v četrtek, 23. 3. 2017, odpeljali do Planice, kjer smo si ogledali uradni trening in kvalifikacije v smučarskih poletih. Ogleda se je udeležilo več kot 300 dijakov naše šole.
Dobrega vzdušja ni pokvarilo niti začetno deževno vreme, saj smo bili zadovoljni z videnim in dosežki naših orlov.
DUBLIN & LONDON
Bila je sreda, 8. marec 2017, ko se je 45 dijakov naše šole zbudilo v veselo jutro in z velikimi pričakovanji. To je bil namreč dan našega odhoda v London in Dublin, katerega smo se veselili že celo šolsko leto.
Ob dvanajstih smo se odpeljali proti letališču v Milanu. Pot je bila precej dolga in skoraj vsak je na avtobusu vsaj za trenutek zatisnil oči. A popolnoma nas je prebudilo letališče. Za nekatere izmed nas je bil to prvi polet in nestrpno smo čakali, da se končno prebijemo skozi ves proces pregledovanja prtljage in »bordingov« ter se končno vkrcamo na letalo. Čeprav je bila že noč, je polet v vseh nas prebudil ogromno zanimivih občutkov – ne samo da smo prvič leteli, tudi naše potovanje se je končno zares začelo.
Ko smo prišli na Irsko, je bila po njihovem času ura ena zjutraj, zato smo se takoj napotili v hotel in tam skoraj v trenutku zaspali. Naslednji dan pa nas je končno čakal ogled irskega podeželja, kjer smo spoznali, kako je biti Irec. Pekli smo kruh brez kvasa, se preizkusili v irskem plesu, igrali na bobne, molzli krave, božali ovce in pse. V polno »nabasani« prikolici smo se odpeljali do šotišča, kjer je nekaj pogumnežev celo preizkusilo hojo po »vdirajočem se blatu«. Seveda smo se naučili tudi nekaj irskih pesmi. Postregli so nam tudi z odličnim kosilom, ki pa je bilo še toliko slastnejše, ker smo zraven jedli kruh, narejen izpod naših rok.
Popoldne je sledil ogled Dublina. Ustavili smo se pred pivovarno Guinness in pred kipom Molly Malone ter na obeh mestih zapeli irsko tradicionalno pesem o Molly Malone. Ogledali pa smo si tudi eno izmed dublinskih najelitnejših univerz »Trinity College«. Po tem nas je ponovno čakal polet proti Birminghamu.
Tretji dan smo izkusili resničnost Shakespearovih besed: „All the world's a stage«‟ (Ves svet je en sam oder.), saj smo se na ulicah Stratforda na ves glas »drli« različne besede in stavke. Stratford-upon-Avon je Shakespearovo rojstno mesto, zato smo tam videli tudi njegovo rojstno hišo, si ogledali njegov spomenik ob reki Avon in spoznali marsikaj novega o njegovem življenju. Popoldne pa smo obiskali muzej Thinktank, kjer smo raziskovali svet znanosti in tehnologije in sicer v preteklosti, danes ter v prihodnosti.
Sobota je bila »najslajši« dan našega potovanja, saj smo obiskali eno največjih tovarno čokolade - Cadbury. Že ob vstopu so nam razdelil štiri vrste čokolade, ki smo jih med ogledom tovarne pridno glodali. Spoznali smo zgodovino izdelave čokolade od Aztekov naprej. Poskusili smo še vročo čokolado in si ogledali 4D čokoladno pustolovščino. Seveda pa smo na koncu svoje kovčke dodobra založili z okusno čokolado.
Popoldne pa smo se z vlakom končno odpeljali proti Londonu, kjer nas je čakal muzej voščenih lutk Madame Tussauds's. Zvečer smo se zapeljali še malo po Londonu, si ogledali Tower Bridge, ljubitelji glasbe pa smo se ustavili tudi ob odličnih uličnih glasbenikih.
Zadnji dan je bil v celoti »londonski«. Ne samo da smo si cel dan ogledovali glavno mesto Velike Britanije, tudi vreme je bilo čisto angleško. Po celem tednu dokaj lepega vremena nas je tokrat dohitel dež, a to ni vplivalo na naše razpoloženje. Navdušeno smo se podali na raziskovanje tega velikega mesta. Sprehodili smo mimo gledališča Globe, čez Millenium Bridge (most le za pešce), si ogledali najvišjo stavbo na otoku - Shard, se peljali z dvonadstropnim avtobusom in s podzemno železnico, se ustavili na trgu Trafalgar … Seveda smo se sprehodili tudi mimo konjeniške straže ter po parku St. James prišli pred Buckinghamsko palačo, kjer smo dočakali menjavo kraljeve straže. Najboljši in najbolj nepričakovani del tega dne pa je bil gotovo sprehod mimo prizorišča snemanja filma. Ker pa smo vsi preveč navdušeno opazovali igralce, maskerje, snemalce in vso drugo ekipo, se ni nihče spomnil povprašati za naslov snemanega filma.
Tako se je naš izlet kar preveč hitro približal koncu. Sledil je še zadnji let do brniškega letališča in še kratka pot proti šoli. Pot smo preživeli ob petju irskih pesmi in podoživljanju vseh lepih trenutkov, preživetih na teh dveh otokih. Vsi smo uživali, spoznali mnogo novih prijateljev, predvsem pa z izleta odnesli mnogo lepih spominov in na novo pridobljenega znanja.
Tina Brcar, 3. b
NEJC HUDOKLIN - DRŽAVNI PRVAK
V ponedeljek, 20. 3. 2017, so trije dijaki naše šole tekmovali na državnem prvenstvu srednjih šol v streljanju z zračnim orožjem. Najbolje se je izkazal Nejc Hudoklin, ki je v disciplini serijska zračna puška - dijaki, z zadetimi 183 krogi, osvojil odlično 1. mesto. V tej disciplini je iz naše šole tekmoval tudi Aljaž Lenič, ki je, z zadetimi 157 krogi, osvojil 6. mesto.
Anže Gmajnič pa je tekmoval v disciplini zračna pištola - dijaki in je, z zadetimi 359 krogi, osvojil 10. mesto.
Zapisal: Anže Gmajnič, 3. a
VABILO NA 1.ODPRTI FORUM INOVATIVNEGA TURIZMA
Obveščamo vas, da bo v veliki predavalnici Grma Novo mesto – centra biotehnike in turizma potekal v ponedeljek, 20. 3. 2017 od 10.30 do 13.30 ure, 1. Odprti forum inovativnega turizma z naslovom V turizmu lahko doživite svoje sanje. Forum, ki ga organizirata Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma ter Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu, je namenjen dijakom, študentom in zaposlenim (vabilo v prilogi). Gosta foruma bosta zaslužna profesorica ddr. Marija Ovsenik in prof. dr. Rok Ovsenik, ki bosta spregovorila o aktualnih tematikah iz področja turizma, usmerjenih na mlade generacije.
V uvodnem delu bosta direktor Grma Novo mesto - centra biotehnike in turizma, g. Tone Hrovat, in dekan Fakultete za organizacijske študije v Novem mestu, prof. dr. Boris Bukovec, podpisala pismo o nameri za ustanovitev Mednarodne akademije za inovativni turizem.
Lepo povabljeni, da se odzovete povabilu.
1. ODPRTI FORUM INOVATIVNEGA TURIZMA – OBVESTILO
V ponedeljek, 20. 3. 2017 Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu in Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma organizirata 1. ODPRTI FORUM INOVATIVNEGA TURIZMA.
Forum si bodo ogledali tudi dijaki 2.a, 3.a in 4.a oddelka.
Odhod na Sevno bo ob 10.05, odhod iz Sevnega pa ob 13.35.
Dijaki, ki se bodo udeležili foruma imajo pouk do malice. Ob 10.00 se dobimo pred šolo, kjer skupaj odidemo do avtobusne postaje (nasproti Motoroila). Spremljevalci oddelkov so: Marinka Bojanc, Maja Skubic Avsec, Irena Jarc in Slavica Šterk.
Jože Avsec, ravnatelj
Altermed
V sklopu Ekošole smo se predstavili v demonstracijski kuhinji na sejmu Altermed v Celju. Dijaka Tilen Utenkar in Mihael Pavčnik sta pripravila vegi burger.
VABILO NA MARČEVSKI VINSKI VEČER
Menu tega večera si lahko ogledate v zloženki:
zloženka vinski večer marec 2017.pdf
PARIZ 2017 - MEDNARODNO TEKMOVANJE V OCENJEVANJU KRAV (COUNCOURS GENERAL AGRICOLE 2017)
Študenta 2. letnika programa upravljanje podeželja in krajine Ana Gale in Tomaž Vidic sta se udeležila mednarodnega ocenjevanja krav, ki je potekalo od 27.2. do 2.3.2017 v Parizu.
Na ocenjevanju je sodelovalo 52 tekmovalcev iz 20 držav. Tomaž Vidic je zasedel 9. mesto, Ana Gale 11. mesto. Čestitke!
RAZPORED POPRAVNIH, PREDMETNIH IN DOPOLNILNIH IZPITOV (marčevski rok 2017)
Torek, 21. 3. 2016, 11.55
Prostor: I2
Predmet: FIZIKA – pisno
Nadzorni učitelj: I. Kočevar
Torek, 21. 3. 2016, 13.45
Prostor: IP
Predmet: FIZIKA – ustno
Izpitna komisija: L. Novak, M. Vrečer, I. Kočevar
Valentinov ples v maskah
Na pustni torek, 28.2.2017, so dijaki združili Valentinovo in Pust ter organizirali Valentinov ples v maskah. Z izbrano glasbo so poskrbeli za prijetno vzdušje ter poskrbeli, da so marsikoga zasrbele pete.
POVABILO NA 13. SLOVENSKO POSVETOVANJE O VARSTVU RASTLIN
Društvo za varstvo rastlin Slovenije vabi na že 13. slovensko posvetovanje o varstvu rastlin z mednarodno udeležbo, ki bo 7. in 8. marca 2017 v Rimskih toplicah (Toplice 10, 3272 Rimske Toplice). Za dodiplomske redne študente z veljavno študentsko izkaznico je udeležba ob pravočasni prijavi brezplačna, za ostale udeležence pa je obvezna kotizacija.
ODDANA EVIDENČNA JAVNA NAROČILA V LETU 2016
Naročnik: GRM NOVO MESTO - center biotehnike in turizma
Matična številka: 5089107000
Davčna številka: 46571558
Objava seznama oddanih evidenčnih naročil
V skladu z drugim odstavkom 21. člena ZJN-3** mora naročnik del evidence o evidenčnih naročilih, oddanih v preteklem letu, do 28. 2. tekočega leta objaviti na svoji spletni strani ali portalu javnih naročil. Objavljen seznam evidenčnih naročil, oddanih v letu 2016, mora zajemati evidenčna naročila:
Utrinki dogajanja v dijaškem domu v mesecu februarju 2017
V sredo, 8.2.2017, smo praznovali Prešernov dan, slovenski kulturni praznik. Dijaki, ki so ostali v dijaškem domu, so si v torek na predvečer praznika ogledali prenos Proslave ob slovenskem kulturnem prazniku, v sredo pa so prost dan izkoristili za različne aktivnosti. Počistili so okolico dijaškega doma, odšli na pohod in pekli miške.
REFERAT BO V ČASU ZIMSKIH POČITNIC ZAPRT
Obveščamo vas, da bo referat za študijske in študentske zadeve v času zimskih šolskih počitnic zaprt in sicer od 20. 2. 2017 do vključno 24. 2. 2017. Z delom pričnemo v ponedeljek, 27. februarja.
ŠTUDENTI SPOZNAVALI NOVO MESTO IN DELO TURISTIČNEGA VODNIKA
Študenti 2. letnika programa gostinstvo in turizem smo pri predmetu Strokovna terminologija v nemščini, 14. 2. 2017, pod vodstvom turistične vodnice Marjance Trščinar Antić spoznavali zgodovino in znamenitosti Novega mesta.
Podelitev spričeval zaključnega izpita
Podelitev spričeval zaključnega izpita bo v petek, 17. 2. 2017, ob 9.uri v učilnici 007.
Tajnica ZI
Irena Jarc










