Nahajate se tukaj
Zbiralnik virov
IGRAJMO SE KEMIJO
V petek, 10. 2. 2017, in v soboto, 11. 2. 2017, smo imeli dijaki 1. a in 1. b razreda gimnazije medpredmetni timski pouk. Skupaj z nami so bile v razredu kar štiri profesorice – za kemijo, angleščino, slovenščino in likovno umetnost.
Vsak dijak je dobil kartico z opisom kemijskega poskusa, vendar so bili vsi zapisani v angleščini. Naša naloga je bila, da svoj poskus prevedemo v slovenščino in ga slovnično in pravopisno pravilno zapišemo. Vsi smo imeli polne roke dela, saj se je naloga izkazala za veliko zahtevnejšo, kot smo pričakovali. Pri prevodu so nam pomagale profesorice za kemijo, saj so bili v poskusih mnogi kemijski izrazi, slovenščino in angleščino. Prevedena besedila smo nato natipkali v Wordu, pri tem nam je pomagal profesor za informatiko. Medtem ko smo čakali, da se naši prevodi natisnejo, smo z mentorstvom profesorice za likovno umetnost izdelali vsak svojo likovno stvaritev kot predstavitev svojega poskusa. Med delom so nas obiskali učenci iz OŠ, ki so prišli na informativni dan.
Ko so bili prevodi natisnjeni, smo nanje prilepili likovno izdelano naslovno stran in vse skupaj dali plastificirati.
Pouk je bil zabaven in poučen, saj smo se naučili mnogo novih stvari. V petek popoldne pa smo imeli delo tudi doma, saj smo morali svoje poskuse pripraviti in preizkusiti ter se pripraviti za govorni nastop, kajti naslednji dan smo vsak svoj kemijski poskus tudi predstavili. Čeprav smo v šoli preživeli sobotno dopoldne, smo se zabavali. Vsak je predstavil svoj poskus, nekateri v slovenščini, nekateri pa celo v angeščini. Nekaj boljših in zabavnejših poskusov smo predstavili tudi našim sobotnim obiskovalcem.
Ure so ob sproščenem vzdušju hitro minevale. Pridobili smo veliko novega znanja na področju kemije, slovenščine in angleščine, seveda na veliko zabavnejši način.
Zapisala: Sara Racman, 1. a
PRIJAVA ZA VPIS V VIŠJO STROKOVNO ŠOLO
Prijavnice za vpis v višjo strokovno šolo se oddajo na Višješolsko prijavno službo Celje, rok oddaje: do vključno 8. marca 2017! Postopek izpolnjevanja in oddaje se nahaja na povezavi: http://www.vs.grm-nm.si/vpis/prijava_za_vpis_na_studij
Na snemanju oddaje Dobro jutro
Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma se je v petek, 10. 2. 2017 predstavil s svojo ponudbo šolanja in lastnih izdelkov v oddaji Dobro jutro, ki jo na nacionalni televiziji pripravljajo tudi z javljanjem v živo iz različnih mest v Sloveniji. Tokrat je bilo javljanje iz muzejskih vrtov v Novem mestu. Poleg vseh udeležencev smo svojo stojnico predstavili tudi mi. Dijakinji Laura Omerzo in Petra Gašperin ter Andreja Bartolj Bele smo predstavile delček dogajanja na šoli in naše poslanstvo.
Več si lahko ogledate na fotografijah in spodnji spletni povezavi (20.35 do 23.45 minuta oddaje).
http://4d.rtvslo.si/arhiv/dobro-jutro/174454241
FEBRUARSKI VINSKI VEČER
Vljudno vabljeni na VINSKI VEČER, ki bo v četrtek, 16.2. 2017 ob 18:00 v Hiši kulinarike in turizma Novo mesto.
VABILO februarski VINSKI VEČER.pdf
VABILO februarski VINSKI VEČER.pdf
INFORMATIVNI DAN 2017
V petek, 10.2. in v soboto 11.2. 2017 smo na Višji strokovni šoli izvedli informativni dan. Predstavili smo naše višješolske strokovne programe gostinstvo in turizem, naravovarstvo ter upravljanje podeželja in krajine. Pri predstavitvi in oblikovanju razstave so poleg predavateljev in drugih strokovnih delavcev pomembno vlogo prispevali tudi sedanji študenti in tudi diplomant Višje strokovne šole Grm Novo mesto.
UTRINKI Z INFORMATIVNIH DNI
Informativna dneva sta priložnost, ko se devetošolci prek kratkih predstavitev in ogledov šol podrobno seznanijo z izobraževalnimi ustanovami, na katerih bodo preživeli nadaljnje šolanje.
Bodoče dijake in njihove starše smo sprejeli v prostorih naše šole, z dobrodošlico ter s predstavitvami izobraževalnih programov (tehniška gimnazija; kmetijsko-podjetniški tehnik (SSI), naravovarstveni tehnik (SSI); gospodar na podeželju (SPI), vrtnar (SPI), cvetličar (SPI), slaščičar (SPI) in mesar (SPI); pomočnik v biotehniki in oskrbi (NPI) ter kmetijsko-podjetniški tehnik (PTI) in hortikulturni tehnik (PTI)) in dijaškega doma.
V nadaljevanju so si osnovnošolci ogledali demonstracije pouka v obliki timskega poučevanja, predstavitve oz. prikaze pouka z različnih področij, šolsko posestvo, na koncu pa se še okrepčali v šolski jedilnici.
Dvodnevno dogajanje se je začelo v danes, 10. februarja 2017, in se bo nadaljevalo še v popoldanskem času, ob 15. uri in jutri, v soboto, 11. 2. 2017, ob 9. uri. Vabljeni so vsi, ki bi želeli videti, kaj znamo. Naša ponudba obsega pester nabor delavnic in prikazov, ki zajemajo področja biotehnologije, kmetijstva, hortikulture, naravovarstva, živilstva, gozdarstva …
Osnovnošolcem, bodočim dijakom, smo želeli pokazati najboljše, kar imamo: tradicijo, znanje, sodelovanje in vizijo prihodnosti. Če ima nekdo delo rad, vlaga vanj ves svoj trud in znanje, lahko nekoč iz malega zraste veliko. Pomembno je, da vsak, ki se odloča za poklic, verjame vase in v svojo odločitev. Če bo prava in dobra, ga bo tudi osrečila.
Utrip informativnega dne
Danes smo bodočim dijakom in njihovim staršem predstavili našo šolo ter izobraževalne programe. Po uvodnem delu so si obiskovalci ogledali praktični prikaz poklicev s področja gastronomije in turizma.
Veseli smo, da ste se informativnega dneva udeležili v tako velikem številu.
Se vidimo na vpisu!
KULTURNA PRIREDITEV OB SLOVENSKEM KULTURNEM PRAZNIKU
Dijaki tretjega letnika biotehniške gimnazije smo, ob obletnici smrti našega največjega pesnika Franceta Prešerna, pripravili predstavo. Ta se je začela s slovensko himno, ki jo je odpel mešani pevski zbor naše šole. Nato je sledil dialog med besednima umetnikoma, ki sta za vedno pustila pečat v kulturi Slovencev. Kodrolasega pesnika je odigral Domen Cedilnik, Ivana Cankarja pa Gal Kovačič. V predstavi je bilo poudarjenih nekaj ključnih trenutkov njunega življenja. Tako je Prešeren pred trnovsko cerkvijo prvič uzrl Primičevo Julijo, ki je še v tistem trenutku postala njegova muza. Cankar pa je namesto grenkega okusa kave občutil grenkobo v srcu, ko je zavrnil svojo mamo.
V nadaljevanju smo bili gledalci priča Jermanovemu govoru in črkarski pravdi.
Program je glasbeno obogatil šolski band s pevko Zalo Rifelj, ki je zapela pesmi Ledena in Čas. Nato pa smo vsi skupaj zapeli skladbo Samo milijon.
S seboj smo odnesli zavedanje, da je da je bistvo slovenskega kulturnega praznika skrb za našo kulturno dediščino, ki so nam jo podarili predniki.
Zapisala: Špela Luštek in Gašper Marinček, 3. a
ZIMSKI ROK ZAKLJUČNEGA IZPITA
1. izpitna enota – Slovenščina
DATUM in URA
PROSTOR
IZPITNA ENOTA
Četrtek, 9. 2. 2017 ob 9.00
Kabinet 2
(2. nadstropje)
SLOVENŠČINA – PISNI DEL
DATUM in URA
PROSTOR
IZPITNA ENOTA
Sreda, 15. 2. 2017
ob 8.40 uri
007
SLOVENŠČINA - USTNI DEL
2. izpitna enota – Izdelek oz. storitev in zagovor
DATUM in URA
PROSTOR
IZPITNA ENOTA
Torek, 14. 2. 2017 ob 7.30 uri
Učilnica kuharstva
IZDELEK IN STORITEV Z ZAGOVOROM - PRAKTIČNI IN USTNI DEL
ZIMSKI ROK 2016/17 – TERMINSKI PLAN ZAKLJUČNEGA IZPITA
1. izpitna enota - Slovenščina
Četrtek, 9. 2. 2017 ob 9.00
Kabinet 2
(2. nadstropje)
SLOVENŠČINA – PISNI DEL
DATUM in URA PROSTOR IZPITNA ENOTA
Sreda, 15. 2. 2017
ob 8.40 uri
007
SLOVENŠČINA - USTNI DEL
2. izpitna enota – Izdelek oz. storitev in zagovor
Torek, 14. 2. 2017 ob 7.30 uri
Učilnica kuharstva
IZDELEK IN STORITEV Z ZAGOVOROM -PRAKTIČNI IN USTNI DEL
Vabilo na informativne dneve
Obveščamo vas, da bo informativni dan v dijaškem domu potekal v petek, 10.2.2017 ob 9.00 in 15.00 ter v soboto, 11.2.2017 ob 9.00. Najprej bo po razporedu potekala predstavitev izobraževalnih programov, nato pa še predstavitev dijaškega doma. Informacije boste lahko pridobili tudi na info točki, ki se bo nahajala v jedilnici šole.
Vljudno vabljeni!
INFORMATIVNI DAN 2017
VLJUDNO VABLJENI NA INFORMATIVNI DAN VIŠJE STROKOVNE ŠOLE:
-PETEK, 10. 2. 2017 OB 11:00 in 16:30
-SOBOTA, 11. 2. 2017 OB 11:00
PREDAVALNICA P3 (PRIZIDEK - RUMENA STAVBA)
14. mednarodni festival Več znanja za več turizma
V Ljubljani je v sredo, 1.2.2017, potekal 14. mednarodni festival Več znanja za več turizma na temo Potujem – torej sem. Tekmovanja so se udeležili dijaki iz 5 različnih držav – Slovenije, Italije, Črne Gore, Srbije in Bosne in Hercegovine.
Našo šolo sta na tekmovanju zastopali dve ekipi, ki sta dosegli zavidljiv uspeh.
Več si lahko preberete na:
14. mednarodni festival Več znanja za več turizma (TZS).pdf
Obisk evropskega poslanca Franca Bogoviča
V petek, 3. 2. 2017, je našo šolo obiskal gospod Franc Bogovič, poslanec v evropskem parlamentu. Srečanja so se udeležili nekateri oddelki gimnazijskega programa, naravovarstvenega tehnika ter kmetijsko-podjetniškega tehnika. Na začetku je imel g. Bogovič kratko predstavitev glavnih organov EU, slovenskih poslancev v evropskem parlamentu, delovanje parlamenta ter dela poslanca. Preostali čas je bil namenjen pogovoru poslanca z navzočimi. Dijaki so imeli možnost zastavljati vprašanja, ki so se lahko nanašala od vprašanj na temo kmetijstva do vprašanj, ki mlade zanimajo povezane s študijem, njihovo poklicno odločitvijo, dela v parlamentu, trenutnim političnim dogajanjem v svetu in v Sloveniji ter možnosti obiska poslanca v Bruslju oz. Strasbourgu. Še zlasti jih je poslanec pozival naj kot mladi aktivno sodelujejo pri procesu odločanja.
KRVODAJALSKA AKCIJA
Tudi letošnje šolsko leto smo se z veseljem odzvali vabilu Rdečega križa Novo mesto.
Predstavniki Rdečega križa so nam sprva pripravili zanimivo in poučno predavanje o krvodajalstvu, nato pa se nas je v ponedeljek, 30. januarja 2017, 14 dijakov in šolska svetovalna delavka udeležilo krvodajalske akcije na Zavodu za transfuzijo krvi v Novem mestu.
Ker je čas prehladnih obolenj, je v tem obdobju krvodajalcev malo manj in prav veseli smo, da smo lahko pomagali z darovanjem krvi. Skupno smo se odločili da bomo ostali krvodajalci.
Članek o krvodajalski akciji dijakov naše šole:
Zaključni izpit 2016/17 - zimski rok
Zaključni izpit 2016/17 – Časovni razpored
ZIMSKI IZPITNI ROK
do 3. februarja 2017
Rok za prijavo k zaključnemu izpitu
9. februar 2017
Slovenščina – pisni del
15. februar 2017
Slovenščina - ustni del,
14. februar 2017
Izdelek oz. storitev in zagovor – praktični in ustni del
17. februar 2017
Podelitev spričeval zaključnega izpita
Srednješolsko državno prvenstvo v badmintonu za posameznike
V torek, 24. 1. 2017, smo se dijaki Kmetijske šole Grm in biotehniške gimnazije, pod mentorstvom profesorja Damirja Škerla, udeležili šolskega posamičnega državnega prvenstva v badmintonu, ki je potekalo v BIT centru, v Ljubljani. Med licenciranimi dečki je nastopil David Jakolič iz 1. c razreda, ki se kljub dobri in zavzeti igri, žal, ni uvrstil v četrtfinale. Med nelicenciranimi dečki pa je igral Iztok Petre iz 1. j razreda, vendar se, žal, prav tako ni uvrstil v četrtfinale. Šolo je zastopala tudi Zala Šturm iz 3. b razreda, ki pa se je uvrstila v četrtfinale in osvojila končno 5. do 8. mesto.
Vsem trem dijakom čestitamo za uspešno zastopanje šole.
Zapisala: Zala Šturm










