Nahajate se tukaj
Zbiralnik virov
130-letnica Grma - centra biotehnike in turizma
(Foto: STA/Nebojša Tejić)
To leto Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma praznuje 130 let. V petek, 14. oktobra 2016, je na Grmu potekala osrednja slovesnost. Na prireditvi z naslovom 130 mladosti na Grmu Novo mesto, katere program so pripravili dijaki in študentje centra, je veliko pozornosti požel predsednik Republike Slovenije s svojim govorom na prireditvi, pa tudi z osebnim stikom z obiskovalci po prireditvi, hkrati pa se je izkazal tudi kot častni pokrovitelj dogodka.
Poleg predsednika države sta dijake in povabljene goste pozdravila direktor Grma Novo mesto – centra biotehnike in turizma Tone Hrovat in župan mestne občine Novo mesto Gregor Macedoni. Po prijetni slovesnosti so si obiskovalci ogledali razstavo izdelkov in pridelkov Grma in se okrepčali v pripravljenih dobrotah.
Anita Beguš
Več lahko preberete na naslednjih povezavah:
Kabinet predsednika republike:
http://www.up-rs.si/up-rs/uprs.nsf/objave/E38FBF4A6DBF8F5CC125804B0059EE67?OpenDocument
Radio Krka:
http://www.radiokrka.com/poglej_clanek.asp?ID_clanka=197107
Dolenjski list:
PRAZNOVANJE 130 - LETNICE GRMSKE ŠOLE
V okviru praznovanja 130 - letnice šole, je kot častni pokrovitelj šolo obiskal predsednik Republike Slovenije gospod Borut Pahor, ki si je z zanimanjem ogledal razstavo Grmčanov, kjer so bili dežurni študenti naše Višje strokovne šole programa upravljanje podeželja in krajine.
Foto: M.Ž., Dolenjski list
STROKOVNA EKSKURZIJA ŠTUDENTOV V KOSTANJEVICO
V ponedeljek, 10. oktobra 2016 so imeli študenti programa gostinstvo in turizem strokovno ekskurzijo v Kostanejvico na Krki. Tematika tega dne je bilo vključevanje naravne dediščine v turistično ponudbo. Dopoldan so študenti toeretični uvod v omenjeno temo poslušali pri ravnateljici ga. Heleni Jurše Rogelj, okrog poldneva pa se odpravili najprej na ogled kostanjeviške jame. Podzemni kraški svet je študente zelo navdušil, prav tako prijetno vodenje lokalnega vodiča. Od tu so se odpeljali v Krakovski gozd.
VABILO NA OKROGLO MIZO O POMENU AJDE IN NA ŽETEV AJDE, KI BOSTA POTEKALA V OKVIRU PROJEKTA »KAR SEJEMO, TO ŽANJEMO«
Čebelarska zveza Slovenije, JSSČ bo v sodelovanju z Grmom Novo mesto – centrom biotehnike in turizma, ki letos praznuje 130 letnico delovanja, organizirala dogodek žetve ajde. Poželi bomo ajdo, ki so jo na šoli posejali v okviru projekta »Kar sejemo, to žanjemo«. Namen projekta je spodbuditi setev medovite ajde, uživanje izdelkov iz ajde in povečati prepoznavnost te rastline.
Okrogla miza o pomenu ajde bo 20. oktobra 2016, ob 11.00 uri, na Grmu Novo mesto – centru biotehnike in turizma, Sevno 13, Novo mesto
Na okrogli mizi bodo sodelovali:
- g. Boštjan Noč, predsednik ČZS,
- ga. Marjeta Bizjak, namestnica direktorata za kmetijstvo,
- g. Anton Rangus, Mlinarstvo Rangus,
- g. Tone Hrovat, direktor zavoda Grm Novo mesto,
- g. Marko Hrastelj, predstavnik zavoda Grm Novo mesto.
Medovito ajdo bo požel g. Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije.
Vljudno vabljeni na prijeten dogodek s kulturno obarvanim programom.
SKUPAJ LAHKO NAREDIMO POMEMBEN KORAK K OHRANJANJU NARAVE in ČEBEL!
63. GTZ - Gostinsko turistični zbor v Radencih
Dijaki naše šole smo dne 11.10. 2016 sodelovali na 63. Gostinsko turističnem zboru v Radencih. Kuharska ekipa v sestavi Ines Rupnik, Nina Tomažič in Pija Strmole smo našo šole zastopale v pripravi glavne jedi iz osnovnih sestavin Magic Boxa.
Za pripravljeno jed smo bile nagrajene z srebrnim priznanjem.
Pija Strmole, 4.B
5. mednarodno srečanje gastronomsko-turističnih šol GATUS 2016
V Banja Luki je med 22. in 25. septembrom 2016 potekalo peto mednarodno srečanje gastronomsko-turističnih šol GATUS 2016. Srečanja se je udeležilo rekordno število srednjih šol (12), in sicer iz Beograda, Opatije, Vrnjačke Banje, Leskovca, Makedonskega Broda, Herceg Novega, Nikšića, Osijeka, Maribora, Radovljice, Novega mesta in Banja Luke. Domačini so za vse sodelujoče poleg tekmovanja organizirali izlete, voden ogled mesta, poučna predavanja in zabavne večere s tradicionalno hrano ob odlični glasbi. Med tovrstnim druženjem so se stkala tudi številna prijateljstva.
Dijaki naše šole so se udeležili tekmovanja v vseh disciplinah in dosegli naslednje rezultate:
1. Priprava in prezentacija trodnevnega team building programa v vašem mestu - zlato priznanje (Patricija Lekše, Diana Rojc in Martin Šterk - mentorica Alenka Lipej Kastrevec)
2. Priprava glavne jedi iz perutninskih prs - zlato priznanje (Pia Strmole, Nina Tomažin in Eva Sebanc - mentorica Anica Oblak Janko)
3. Pripravljanje restavracijske sladice - zlato priznanje (Pia Strmole, Nina Tomažin in Eva Sebanc - mentorica Anica Oblak Janko)
4. Postavitev slavnostnega pogrinjka za dve osebi - zlato priznanje (Anamarija Zupančič in Nermin Dervišević - mentorica Marjeta Dolinar)
5. Mešanje koktejlov - zlato priznanje (Andreja Kralj - mentorica Marjeta Dolinar).
Na zaključnem večeru je potekala svečana podelitev priznanj vsem sodelujočim. Ob peti obletnici projekta GATUS, ki je nastal na naši šoli, je predsednik SACEN International gospod Dragan Gligorijević podelil še dve priznanji: eno za najboljšega direktorja gostinsko-turističnih šol JV Evrope za leto 2016, gospodu Tonetu Hrovatu in drugo gospe Slavici Šterk za osebnost gostinsko- turističnih šol JV Evrope za leto 2016.
Zlato priznanje za najuspešnejšo šolo letošnjega GATUS-a je pripadlo naši šoli, na kar smo še posebej ponosni.
Gostiteljica GATUS-a 2017 je šola iz Herceg Novega.
Koordinator GATUS-a, Slavica Šterk
Prijavnica na razstavo-sejem Grmčanov ob 130-letnici
Spoštovani Grmčani, spoštovani izvajalci praktičnega usposabljanja dijakov in študentov in spoštovani drugi partnerji Grma Novo mesto!
Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma praznuje letos visoko obletnico – 130 let delovanja naše šole. Glavna proslava v počastitev 130-letnice bo v petek, 14. oktobra. Ta dan nas obišče tudi predsednik države gospod Borut Pahor. Našo visoko obletnico bi radi dostojno počastili in s sejmom Grmčanov predstavili razvoj, ki smo ga gradili skupaj na področjih kmetijstva, pridelave, predelave, trženja, gostinstva in turizma.
Prijavnica na sejem-razstavo Grmčanov ob 130-letnici šole
Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma praznuje letos visoko obletnico – 130 let delovanja naše šole. Glavna proslava v počastitev 130-letnice bo v petek, 14. oktobra. Ta dan nas obišče tudi predsednik države gospod Borut Pahor. Našo visoko obletnico bi radi dostojno počastili in s sejmom Grmčanov predstavili razvoj, ki smo ga gradili skupaj na področjih kmetijstva, pridelave, predelave, trženja, gostinstva in turizma.
Vljudno vas vabimo, da predstavite svojo dejavnost, izdelke ali storitve na sejmu Grmčanov, ki bo na naši šoli v Sevnem 13 v četrtek, petek in soboto, od 13. do 15. oktobra. Z udeležbo na sejmu prispevate k lastni promociji in promociji naše šole, se srečate s svojimi bivšimi sošolci, prijatelji, znanci, sodelavci.
Prosimo vas, da nam izpolnjeno PRIJAVNICO vrnete najkasneje do petka, 7. oktobra, 2016.
Veseli bomo, če bodo ti dnevi naš skupen praznik.
Direktor:
Tone Hrovat, univ. dipl. inž. agr.
Kontakt in informacije:
Angelca Hrovat: angelca.hrovat@guest.arnes.si, tel.: 041 385 760
Jan Tomšič: cismotnaj@gmail.com, tel.: 041 332 413
VABILO NA DAN ODPRTIH VRAT
Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma v svojem jubilejnem letu praznovanja 130- letnice vabi vse učence osnovnih šol, otroke v vrtcih ter vse ostale na že tradicionalni dan odprtih vrat, ki bo pod geslom »ZA BISTRO GLAVO V NARAVO« potekal v četrtek, 13. oktobra 2016, od 9. do 16. ure na Sevnem 13, Novo mesto.
Na dnevu odprtih vrat se bodo istočasno predstavile vse organizacijske enote Grma Novo mesto – centra biotehnike in turizma (Kmetijska šola Grm in biotehniška gimnazija, Srednja šola za gostinstvo in turizem, Dijaški in študentski dom, Višja strokovna šola, Medpodjetniški izobraževalni center). Osrednji predstavitveni prostor bo na sedežu centra na Sevnem 13, kjer bo potekala t.i. tržnica poklicev in ostale predstavitve dejavnosti (izobraževanja, usposabljanja, tečaji, NPK, interesna področja).
Dan odprtih vrat je namenjen vsem otrokom in učencem, ki si lahko dogajanje ogledajo oz. sodelujejo bodisi v organizaciji šole ali vrtca bodisi v spremstvu svojih staršev oz. skrbnikov. Prosimo Vas, če otroke in starše oz. skrbnike seznanite s to možnostjo.
Delavnice in predstavitve izobraževalnih programov so namenjene učencem 7., 8. in 9. razredov, vsi ostali pa imajo možnost ogleda razstav in raznih praktičnih prikazov.
Prosimo Vas, če nam zaradi lažje organizacije sporočite, kaj bi si radi ogledali in kje bi radi sodelovali. Pripravili smo obrazec različnih dejavnosti, ki ga lahko najdete na spletnih straneh: www.ksgrm.net in www.ssgt-nm.si. Prosimo Vas, da glede na interes učencev oz. otrok izpolnite Prijavnica in nam jo pošljete po elektronski pošti na naslov anica.mozina@guest.arnes.si, po klasični pošti na naslov zavoda ali po fax-u 07/39 34 710, najkasneje do petka, 7. 10. 2016.
Za vsa dodatna pojasnila se obrnite na Anico Možina, tel. št. 07 39 34 717, Ireno Avsenik, tel. št. 07 39 34 718 (KŠ Grm) ali na Anito Beguš, tel. št. 07 37 31 638 (SŠGT).
Delavnice, Prijavnica
Veselimo se Vašega obiska in Vas lepo pozdravljamo.
Direktor:
Tone Hrovat, univ. dipl. inž. kmet., l. r.
VABILO NA DAN ODPRTIH VRAT
Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma v svojem jubilejnem letu praznovanja 130- letnice vabi vse učence osnovnih šol, otroke v vrtcih ter vse ostale na že tradicionalni dan odprtih vrat, ki bo pod geslom »ZA BISTRO GLAVO V NARAVO« potekal v četrtek, 13. oktobra 2016, od 9. do 16. ure na Sevnem 13, Novo mesto.
Na dnevu odprtih vrat se bodo istočasno predstavile vse organizacijske enote Grma Novo mesto – centra biotehnike in turizma (Kmetijska šola Grm in biotehniška gimnazija, Srednja šola za gostinstvo in turizem, Dijaški in študentski dom, Višja strokovna šola, Medpodjetniški izobraževalni center). Osrednji predstavitveni prostor bo na sedežu centra na Sevnem 13, kjer bo potekala t.i. tržnica poklicev in ostale predstavitve dejavnosti (izobraževanja, usposabljanja, tečaji, NPK, interesna področja).
Dan odprtih vrat je namenjen vsem otrokom in učencem, ki si lahko dogajanje ogledajo oz. sodelujejo bodisi v organizaciji šole ali vrtca bodisi v spremstvu svojih staršev oz. skrbnikov. Prosimo Vas, če otroke in starše oz. skrbnike seznanite s to možnostjo.
Delavnice in predstavitve izobraževalnih programov so namenjene učencem 7., 8. in 9. razredov, vsi ostali pa imajo možnost ogleda razstav in raznih praktičnih prikazov.
Prosimo Vas, če nam zaradi lažje organizacije sporočite, kaj bi si radi ogledali in kje bi radi sodelovali. Pripravili smo obrazec različnih dejavnosti, ki ga lahko najdete na spletnih straneh: www.ksgrm.net in www.ssgt-nm.si. Prosimo Vas, da glede na interes učencev oz. otrok izpolnite Prijavnica in nam jo pošljete po elektronski pošti na naslov anica.mozina@guest.arnes.si, po klasični pošti na naslov zavoda ali po fax-u 07/39 34 710, najkasneje do petka, 7. 10. 2016.
Za vsa dodatna pojasnila se obrnite na Anico Možina, tel. št. 07 39 34 717, Ireno Avsenik, tel. št. 07 39 34 718 (KŠ Grm) ali na Anito Beguš, tel. št. 07 37 31 638 (SŠGT).
Delavnice, Prijavnica
Veselimo se Vašega obiska in Vas lepo pozdravljamo.
Direktor:
Tone Hrovat, univ. dipl. inž. kmet., l. r.
ŠOLSKI KATALOG INTERESNIH DEJAVNOSTI IN OBVEZNIH IZBIRNIH VSEBIN
Objavili smo nov šolski katalog interesnih dejavnosti in obveznih izbirnih vsebin.
PROJEKTNI DAN
V sredo, 28. 9. 2016 bomo za dijake prvih in zaključnih letnikov izvedli projektni dan v Konjeniškem centru v Češči vasi. Dijaki 1. a in 1. b oddelka se zberejo ob 8.00 uri pred šolo. Povratek na šolo je predviden do 14.00 ure.
Informacija o srečanjih za starše: »Podarimo si več osebne svobode«
V šolskem letu 2016/2017 bomo na šoli izvajali delavnice za starše z naslovom »Podarimo si več osebne svobode«.
Srečanja bodo potekala vsako prvo sredo od novembra do aprila s pričetkom ob 17.00, v šolski knjižnici. Srečanja potekajo z aktivno udeležbo vseh udeleženih.
Glavni namen srečanj je, da udeleženci spoznajo osnovne človekove potrebe, se jih naučijo prepoznavati ter da si uzavestijo, da vsak posameznik stvari razume, dojema in vidi drugače.
Tudi v šolskem letu 2016/2017 staršem ponujamo obliko sodelovanja, v kateri se bomo posvečali reševanju konfliktov in gradnji vzajemnega, sodelovalnega odnosa z mladostniki.
Zahvaljujem se vsem staršem, ki so se v šolskem letu 2015/16 udeležili delavnic in s svojimi bogatimi življenjskimi izkušnjami vsebinsko dopolnjevali srečanja.
Na delavnicah bo z vami Irena Avsenik, šolska svetovalna delavka.
Vljudno vabljeni tudi v šol. letu 2016/2017. Prijavnica
Irena Avsenik
Vtis udeleženke
Zelo rada sem prihajala na delavnice za starše - ker se mi zdi "biti mama" in "biti žena" najpomembnejši poklic zame na tem svetu. In na teh delavnicah se učim in urim tako v odnosih do otrok kot do moža.
Za vse druge poklice so šole, za starševski poklic pa ne... - dostikrat se počutim nemočno v raznih situacijah s svojimi odraščajočimi otroki; in tudi z mojim že odraslim možem ;). Na teh delavnicah si pod vodstvom karizmatične moderatorke izmenjujemo izkušnje, se vživljamo v različne vloge, preiskujemo vzroke in posledice takšnega ali drugačnega človeškega ravnanja. Spoznavamo, da vsa naša dejanja izhajajo iz naših potreb, in da naše zadovoljstvo in notranji mir ni nujno odvisno od naše okolice, ampak se rojeva v nas samih...
Hvala Bogu za vas :). Zelo sem hvaležna za možnost spoznavati različne vidike odnosov med mladostniki in starši - in se priporočam tudi za naprej :).
Zapisala mama, ki z radovednostjo vsakodnevno raziskuje, kaj še skriva v sebi in odkrito z radostjo deli z drugimi.
UNESCO: VABILO
V šolskem letu 2016/17 razpisujemo projekt Večerja. Vabim vas, da se nam pridružite.
Več najdeš na naslednjih povezavah:
Vabilo:
Prijavnica:
Projekt večerja - prijavnica.docx
Evalvacijsko poročilo:
OBVESTILO O 1. RODITELJSKEM SESTANKU SŠGT
Starše dijakov obveščamo, da bo prvi roditeljski sestanek SŠGT v šolskem letu 2016/17,
v ponedeljek, 19. 9. 2016, ob 16.00 uri za programa SSI in PTI,
in v torek, 20. 9. 2016, ob 16.00 uri za program SPI.
Vabljeni.
60. državno tekmovanje oračev Slovenije Novo mesto - Poganci, Srebrniče
PROGAM
Petek, 16. september 2016
09:00 Svečano odprtje 60. državnega tekmovanja oračev Slovenije in 22. državnega tekmovanja biotehniških šol v oranju pod častnim pokroviteljstvom ministra MKGP mag. Dejana Židana
13:00–16:30 Državno tekmovanje v oranju strnišča in Državno tekmovanje biotehniških šol v oranju strnišča
13:00–13:20 Odpiranje prve brazde
13:20–13:50 Ocenjevanje prve brazde
13:50–16:30 Oranje strnišča – glavno oranje
20:00 Sprejem pri županu Mestne občine Novo mesto in ministru za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter žrebanje štartnih številk
Spremljevalni program
09:30–10:30 Okrogla miza – Mreža za podeželje
10:30–11:30 Seja Komisije Državnega sveta za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
11:00–15:00 Kmečke igre
12:00 Odprtje razstave starodobnikov
15:00–16:00 Državno tekmovanje žensk v spretnostni vožnji s traktorjem
Sobota, 17. september 2016
10:00–13:30 Državno tekmovanje v oranju ledine in Državno tekmovanje biotehniških šol v oranju ledine
10:00–10:20 Odpiranje prve brazde
10:20–10:50 Ocenjevanje prve brazde
10:50–13:30 Oranje ledine – glavno oranje
16:30 Svečana razglasitev rezultatov in podelitev priznanj
Spremljevalni program
10:00 – 16:00 Razstava starodobnikov, predstavitev društev na stojnicah, zabavni program










