Nahajate se tukaj
Zbiralnik virov
POUČNO IN PRIJETNO DRUŽENJE
V mesecu marcu, smo na Center Biotehnike in turizma Grm Novo mesto prejeli prošnjo in povabilo k sodelovanju, z Društva paraplegikov Dolenjske in Bele krajine.
Dijaki 1.c oddelka, Kmetijske šole Grm in biotehniške gimnazije, smo se v četrtek, 19.3.2015 s profesorico Heleno Košmerlj odpravili k njim v Novo mesto, kjer imajo svoje društvene prostore. Tja smo odšli z namenom, da skupaj z njimi obrežemo sadno drevje ter jim vse skupaj še demonstriramo. Pomen obrezovanja sadnih dreves je vzdrževati ravnotežje med rastjo in rodnostjo drevesa.
Rez smo jim poskušali predstaviti na čim bolj razumljiv in enostaven način, hkrati pa smo tudi sami izvedeli marsikaj novega. Medtem ko so nekateri pospravljali veje, smo se drugi skupaj s člani društva lotili sajenja novega drevesa.
Po opravljenem delu pa smo bili vabljeni še na pogostitev in ogled njihovih društvenih prostorov. Za zaključek druženja so nam predstavili in omogočili tekmovanje v košarki s športnimi vozički.
Z lepo izkušnjo in s širokimi nasmehi smo se nato vrnili nazaj na šolo.
Rebeka Cigale, 1. c
ZLATA KUHALNICA 3
Leto je naokoli in ponovno so se na naši šoli zbrali učenci osnovnih šol na že tradicionalnem regijskem tekmovanju za Zlato kuhalnico. Tekmovanje poteka v okviru Turistične zveze Slovenije in Gospodarske zbornice Slovenije. Namen tekmovanja je spodbuditi mlade za poklic gastronomije. Vsi mladi, ki so se udeležili tekmovanja, so dokaz, da je med njimi kljub vsakodnevni naglici in obilju hitro pripravljene hrane še volja in veselje do kuhanja in želja, da se tega lotevajo strokovno, s premislekom, da si za to vzamejo čas. Tokrat so učenci imeli priložnost obujati kulinarične dobrote dediščine Goriške in okolice. 7 osnovnošolskih ekip iz Koprivnice, Krmelja, Grosupljega, Šmarjete, Šentvida pri Stični, Kočevja in Blance se je pomerilo v pripravi žvarceta (glavna mesna jed) s prilogo (bela, rumena polenta, žganci) in buljo (sladki cmoki iz koruzne moke) kombinacija dodatkov po lastni ideji.
Ekipe, ki so pripravljale hrano, so veselo vrtele kuhalnice po loncih. Strokovna komisija, ki je spremljala potek dela, je bila nad pripravo jedi pozitivno presenečena, saj so vse ekipe zelo dobro opravile svoje delo. Jedi, ki so jih skuhali, so potem še postregli v tradicionalnih posodah na že postavljenih pogrinjkih. 5 ekip je prejelo srebrno priznanje, 2 ekipi pa sta prejeli zlato priznanje, in sicer OŠ Krmelj ter OŠ Ferda Vesela iz Šentvida pri Stični. Zmagovalne ekipe se bodo pomerile na Gostinsko-turističnem zboru v Novi Gorici.
VABILO NA 4. ŠTUDENTSKE IGRE
4. Novomeške študentske športne igre; 29. maj 2015
Tudi letos bodo v organizaciji Fakultete za industrijski inženiring, Fakultete za informacijske študije, Fakultete za organizacijske študije in Visoke šole za upravljanje podeželja GRM že četrto leto zapored za študente organizirane Novomeške študentske športne igre. Pri organizaciji je pomagalo tudi Društvo novomeških študentov.
K aktivni udeležbi vabimo vse študente, da skupaj zaključimo študijsko leto in se aktivno pripravimo na počitnice.
Športno-družabni dogodek bo potekal v petek, 29. 5. 2015, na igriščih na Loki v Novem mestu. Začnemo ob 16. uri. Preizkusili se boste lahko v košarki, nogometu in odbojki na mivki, prav tako bodo potekala tekmovanja v štafeti, vlečenju vrvi, balinanju, taroku in šahu. Letošnja posebnost je tudi SUP (Stand Up Paddling), ki ga boste vsi zainteresirani lahko poizkusili na reki Krki.
Prijave se zbirajo do ponedeljka, 25. 5. 2015. Prijavite se tukaj preko e-obrazca.
Nagrade za zmagovalce
Najboljši tekmovalci bodo dobili lepe nagrade, ki jih bo prispeval 4P Fitnessclub (Foersterjeva ulica 10, Novo mesto)
- zmagovalne ekipe: mesečna študentska vstopnica
- drugo in tretje mesto: tedenska kombinirana vstopnica za fitnes in vodeno vadbo
- najboljši strelci oz. igralci: očala ali majica ali fitnes brisača
s_portne igre.pdf
Stand Up Paddling (SUP) je vodni šport, ki pri nas šele doživlja razcvet, kljub temu, da kulturno izročilo stoječega veslanja sega daleč v preteklost. Ekipa SUP Čatež smo ponudnik supanja, ki smo svojo prvo desko v Slovenijo pripeljali leta 2010. Od takrat, ko je bilo supanje v Sloveniji še čista neznanka pa do danes, smo osvojili supanje na divjih vodah, na stoječem valu, slalom, upstream izzive in pa seveda uživaško supanje na mirni vodi. Izvedli smo dve SUP tekmi in ničkoliko tečajev ter izletov z domačimi obiskovalci in tujimi turisti. V naši ponudbi najdete najem desk, tečaje, sprostitvene seanse, seveda pa vam z veseljem svetujemo pri izbiri opreme, ki jo lahko pri nas tudi kupite. Več informacij na info@supcatez.com.
DRŽAVNO TEKMOVANJE AJDA IN KULINARIKA, NA BIC
V soboto 9.5.2015 je v Ljubljani na BIC-u potekalo državno tekmovanje v znanju in spretnostih Konzorcija biotehniških šol Slovenije na temo »Ajda in kulinarika«. Dijaki in študentje so tekmovali v 4 kategorijah in sicer:
1.KULINARIKA: PIRPRAVA JEDI
2.ŽIVILSTVO: PRIPRAVA ŽIVILSKIH PROIZVODOV: PEKOVSKIH ALI SLAŠČIČARSKIH MLEČNIH, MESNIH IN DRUGIH PROIZVODOV
3.VIZUALNA UMETNOST: PRIPRAVA POGRINJKA
4.SPLOŠNE KOMPETENCE: ANIMACIJA NA TEMO KULINARIČNEGA ALI ŽIVILSKEGA PROIZVODA (vezano na osrednje »tekmovalno živilo) oz. animator skupine, ki vodi predstavitev).
Dijaka naše šole sta šolo predstavljala v prvi in tretji kategoriji. Dijakinja 5 letnika JASMINA KUHAR pod mentorstvom Anice Oblak Janko je pripravljala toplo začetno jed iz ajde »AJDOV MOŠNJIČEK NADEVAN S KAŠO IN SUHIM SADJEM V OMAKI MLADE KOPRIVE« Jed je po oceni strokovne komisije dobila 97,7 točke in Jasmina za to prijela zlato priznanje. Dijak 3A oddelka IZTOK POVŠE pod mentorstvom Marjete Dolinar pa je v 3 kategoriji pripravil pogrinjek na temo »AJDE«, kjer je vključil Jasminino jed in poskušal ponazoriti postrežbo jedi iz ajde nekoč in danes. Iztokovo delo je strokovna komisija ocenila z 96 točkami in ja za to prijel zlato priznanje.
VABILO NA MEDNARODNI STROKOVNI POSVET
Višja strokovna šola in Razvojno raziskovalni inštitut Grma Novo mesto ter Visoka šola za upravljanje podeželja Grm Novo mesto nadaljujemo s tradicijo pomladanskih (mednarodnih) strokovnih posvetov na temo povezanosti podeželja in gostinsko turistične ponudbe.
Letošnji mednarodni strokovni posvet z naslovom »ZAČUTI LOKALNO – ZAŽIVI Z NAVDIHOM« bo potekal v četrtek, 18. junija 2015, v prostorih Grma Novo mesto, Sevno 13, Novo mesto, s pričetkom ob 9.30 uri.
Vabimo vas, da se posveta aktivno udeležite s prispevkom, ki bo ustrezal enem ali več predvidenim tematskim sklopom.
K aktivni udeležbi ste še posebej vabljeni vsi študenti in sodelavci zavodov ter vsi strokovnjaki, ki se na razvojni, raziskovalni in aplikativni (ponudniki in organizatorji gostinsko turističnih storitev) ravni ukvarjate z gostinstvom, turizmom, varstvom naravne in kulturne dediščine ter sorodnimi področji.
V skladu s splošno naravnanostjo organizatorjev posveta, to je način dela (learning by doing), ste poleg razvijalcev teoretičnih pristopov vljudno vabljeni vsi, ki željene prakse dejansko izvajate v lokalnem, nacionalnem in mednarodnem okolju.
Vsi prispevki bodo objavljeni v e-publikaciji, ki jo bomo diseminirali v širšem okolju.
Vabilo na posvet in Navodilo za pripravo prispevka in predstavitve v slovenščini in angleščini si lahko ogledate v priponki.
Po prejemu prispevkov bomo oblikovali urnik dogajanja z morebitnimi sekcijami in ogledi dobrih praks.
Kotizacije za udeležbo na strokovnem posvetu NI!
VLJUDNO VABLJENI!
VABILO POSVET 2015 SLO.pdf
INVITATION MEETING 2015 EN.pdf
POSVET 2015 - Navodila za pripravo prispevka.doc
INVITATION MEETING 2015 EN.pdf
KRVODAJALSKA AKCIJA
V ponedeljek, 11. 5. in v torek, 12. 5. 2015, vabimo dijake zaključnih letnikov in zaposlene Srednje šole za gostinstvo in turizem Novo mesto na krvodajalsko akcijo, ki bo na Centru za transfuzijsko dejavnost Novo mesto, v Splošni bolnišnici Novo mesto, od 7.30 do 11.00.
Vabljeni ste vsi, ki lahko darujete kri in se počutite zdravi, ste stari 18 let in več, ste dijaki in v zadnjem času (ženske 4 mesece, moški 3 mesece) niste darovali krvi.
Pred odvzemom krvi boste zdravniško pregledani. Prosimo vas, da niste tešči, vendar ne zajtrkujte nič mastnega, tudi ne mleka ali mlečne kave. Zajtrkujete lahko čaj, črno kavo, kruh, marmelado, sadje in podobno. Po odvzemu krvi vam bomo postregli s prigrizkom
Za sprejem je potreben osebni dokument s fotografijo.
STROKOVNA EKSKURZIJA ŠTUDENTOV V SALZBURG
V torek, 28. 4. 2015, smo se študenti 2. letnika Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem podali na strokovno ekskurzijo v Salzburg, ki je spadala v sklop medpredmetne povezave predmetov strokovna terminologija v nemškem jeziku in poslovanje prenočitvenih in prehrambnih obratov.
Na pot smo se odpravili ob petih zjutraj, saj smo imeli dogovorjeno vodenje po Salzburgu s tamkajšnjim lokalnim vodnikom že v zgodnjih dopoldanskih urah.
ŠOLA V NARAVI
Od 30. 3. do 3. 4. smo dijaki 3. b razreda preživeli v šoli v naravi v CŠOD Vojsko. Noro smo se zabavali, podirali najrazličnejše rekorde, veliko hodili, klekljali, plezali, streljali z lokom, pripravljali idrijske žlikrofe, napisali, zrežirali in odigrali igro in še in še. Preživeli smo čudovit teden, ki se ga bomo vedno z veseljem spominjali!
Dijaki 3. b
Več slik pa najdete v galeriji
Otvoritev deželne vinoteke na gradu Grm
V petek 17.4.2015 je nekaj dijakov 2.B, 3.A in 4.A z mentorji sodelovalo na otvoritvi Deželne vinoteke Buhoslava Skalickega, v kleti gradu Grm. Dogodek je sodil v sklop obhajanja 650. obletnice Novega mesta. Dijaki so bili vključeni v pripravo in postrežbo jedi in degustacijo vin vinarjev posavske vinorodne dežele.
RAZPORED POPRAVNIH, PREDMETNIH IN DOPOLNILNIH IZPITOV (aprilski rok 2015)
Ponedeljek, 20. 4. 2015, 9.25
Prostor: kabinet
Predmet: MATEMATIKA – pisno
Nadzorni učitelj: F. Jarc
Ponedeljek, 20. 4. 2015, 13.30
Prostor: MA1
Predmet: MATEMATIKA – ustno
Izpitna komisija: U. Mihelič, P. Seničar, S. Golob
Ponedeljek, 20. 4. 2015, 13.30
Prostor: SJV
Modul: OSNOVE RASTLINSKE PRIDELAVE Z VARSTVOM RASTLIN
Izpitna komisija: D. Hosta, H. Jelenc Fortuna, A. Prem
Ponedeljek, 20. 4. 2015, 13.30
Prostor: SJV
Modul: EKOSISTEMI, IZVAJANJE DEJAVNOSTI V PROSTORU IN EKOREMEDIACIJA
Izpitna komisija: H. Jelenc Fortuna, D. Hosta, A. Prem
Torek, 21. 4. 2015, 13.30
Prostor: SJV
Modul: KMETIJSKA PRIDELAVA IN REJA S KMETIJSKO MEHANIZACIJO
Izpitna komisija: P. Kuhar, B. Punčuh, K. Bahorič
Torek, 21. 4. 2015, 13.30
Prostor: MA1
Modul: EKOLOŠKE ANALIZE IN MONITORING
Izpitna komisija: M. Okleščen, V. Zupančič, I. Adamčič
Sreda, 22. 4. 2015, 13.30
Prostor: SJV
Modul: PRIDELAVA KULTURNIH RASTLIN
Izpitna komisija: A. Bartolj Bele, B. Činkole, D. Škerl
Četrtek, 23. 4. 2015, 13.30
Prostor: MA1
Modul: INFORMATIKA IN POSLOVNO KOMUNICIRANJE
Izpitna komisija: N. Kirm Sovič, A. Pezdirc, P. Seničar
DAN BOBRA
Spoštovani študenti in sodelavci!
Z veseljem sporočam, da bodo jutri, 8. aprila 2015, BOBRI osrednja točka novomeškega popoldneva.
Zavod RS za varstvo narave pripravlja zanimiv dogodek.
Toplo vam priporočamo, da se ga udeležite. Tematike je še posebej primerna za študente NARAVOVARSTVA.
Lepo vas pozdravljam, Helena Jurše Rogelj, ravnateljica
SVETOVNI DAN ZDRAVJA
Danes, 7. aprila 2015, na SVETOVNI DAN ZDRAVJA, smo se na povabilo FAKULTETE ZA ZDRAVSTVENE VEDE NOVO MESTO ter VISOKE ŠOLE ZA UPRAVLJANJE PODEŽELJA GRM NOVO MESTO smo se aktivno udeležili promocije zdravja in zdravega načina življenja. Predavatelja naše šole, dr. Jože Podgoršek in Jana Goršin Fabjan, dr. vet., sta na strokovnem srečanju, posvečenem tematiki VARNA IN ZDRAVA HRANA izvedla tudi predavanje "Pozitivne in negativne prakse v odnosih v verigi preskrbe s hrano lahko vplivajo na prehransko verigo " (dr. Podgoršek) in "Varnost lokalno pridelane hrane" (Jana Goršin Fabjan, dr. vet.).
Študenti VSŠ GRM NM pa sodelujejo na promocijskih stojnicah:
- v avli Visokosolskega sredisca Novo mesto
- na Visoki soli za upravljanje podezelja Grm Novo mesto,
- v Zdravstvenem domu Novo mesto,
- v spodnji etaži Gostišča na trgu,
- v Qlandiji Novo mesto,
- v Mercator centru Bršljin,
- na terasi Čajarne pri Starem mostu
SVETOVNI DAN ZDRAVJA.pdf
Erasmus izmenjava Ohrid, Makedonija
V soboto 7. marca smo se Katja, Nika, Patricija, Pija in Iztok pod spremstvom prof. Slavice Šterk odpravili v Ohrid v Makedonijo na izmenjavo dijakov preko projekta Erasmus plus. Erasmus plus je program EU za sodelovanje na področju izobraževanja in usposabljanja mladine, namenjen izboljšanju spretnosti in zaposljivosti mladih. Naše potovanje je za nas bilo še posebej zanimivo ker smo prvič potovali z letalom. Praktični pouk smo opravljali v prostorih šole gostiteljice OUTU »Vančo Pitošeski«, turističnih agencijah in hotelih. Spoznali smo njihov način dela in jim predstavili naš način. Po opravljenem pouku so za nas organizirali oglede kulturno zgodovinskih znamenitosti: samostan Sveti Naum ob Ohridskem jezeru, prazgodovinsko koliščarsko naselje v »zalivu kosti«, ohridsko čaršijo, Samoilovo trdnjavo, cerkev Svetega Klimenta, Sveto Sofijo, Kaneon, Plaošnik… Vožnja s katamaranom in ogled Ohrida z vodne strani, je še posebno doživetje kot tudi predstavitev izdelave ohridskih biserov, skrivnosti svetovne posebnosti. Ob vikendih smo se odpravili na izlete in si ogledali: Prespansko jezero, Bitolo, Kruševo, spominsko hišo Tošeta Proeskega, Makedonski Brod, Vevčane in na poti domov 20. marca še Skopje. Prosti čas smo izkoristili za ogled starega mestnega jedra, nakup spominkov in druženju z dijaki. Pred odhodom smo imeli organiziran zaključek na šoli, makedonsko – slovenski koktejl na katerem smo dobili certifikate, si zmenjali vtise in se dogovorili o nadaljnjem sodelovanju med šolami z željo, da se čim prej srečamo v Novem mestu. V času izmenjave smo poleg čudovitega Ohrida spoznali kako prijazni so ljudje, njihovo kulinariko, običaje…in pridobili veliko novih strokovnih in življenjskih izkušenj. Izmenjava bo za nas ostala kot poseben in nepozaben dogodek iz časa izobraževanja. Hvala, da ste nam zaupali in nas poslali na izmenjavo. Hvala naši mentorici, profesorici Slavici Šterk za vse lepe trenutke, ki smo jih skupaj preživeli.
Nika Kramžar, Pija Strmole, Katja Zabukovec, Iztok Povše in Patricija Lekše
PRIJAVA IN VPIS V DIJAKI IN ŠTUDENTSKI DOM
Vsi, ki želite bivati v našem dijaškem in študentskem domu izpolnite prijavnico in jo pošljite na naš naslov najkasneje do 3. 4. 2015. Prijavnico najdete na: http://www.mss.gov.si/fileadmin/mss.gov.si/pageuploads/podrocje/ss/pdf/obrazci/dijaski_dom_vpis.pdf
Vpis pa bo potekal skladno z vpisom v srednje šole (17. - 18. 6. 2015)
RAZPORED POPRAVNIH, PREDMETNIH IN DOPOLNILNIH IZPITOV (marčevski rok 2015)
Ponedeljek, 23. 3. 2015, 9.25
Prostor: kabinet
Predmet: MATEMATIKA – pisno
Nadzorni učitelj: F. Jarc
Ponedeljek, 23. 3. 2015, 13.45
Prostor: MA1
Predmet: MATEMATIKA – ustno
Izpitna komisija: U. Mihelič, P. Seničar, N. Kirm Sovič
Ponedeljek, 23. 3. 2015, 13.30
Prostor: MA1
Modul: POSLOVNO KOMUNICIRANJE
Izpitna komisija: N. Kirm Sovič, R. Kus Pisek, P. Seničar
Ponedeljek, 23. 3. 2015, 9.25
Prostor: kabinet
Predmet: ANGLEŠČINA – pisno
Nadzorni učitelj: F. Jarc
Ponedeljek, 23. 3. 2015, 13.30
Prostor: AN1
Predmet: ANGLEŠČINA – ustno
Izpitna komisija: A. Divjak, R. Pirnar, A. Strojin
Ponedeljek, 23. 3. 2015, 13.30
Prostor: R1
Modul: KMETIJSKA PRIDELAVA IN REJA S KMETIJSKO MEHANIZACIJO
Izpitna komisija: U. Trobec, D. Francekovič, H. Jelenc Fortuna
Ponedeljek, 23. 3. 2015, 13.30
Prostor: R1
Modul: EKOSISTEMI, IZVAJANJE DEJAVNOSTI V PROSTORU IN EKOREMEDIACIJA
Izpitna komisija: H. Jelenc Fortuna, D. Francekovič, U. Trobec
Sreda, 25. 3. 2015, 13.30
Prostor: R1
Modul: KMETIJSKA PRIDELAVA IN REJA S KMETIJSKO MEHANIZACIJO
Izpitna komisija: P. Kuhar, D. Hosta, B. Punčuh
Četrtek, 26. 3. 2015, 13.30
Prostor: IP
Modul: EKOLOŠKE ANALIZE IN MONITORING
Izpitna komisija: M. Okleščen, D. Drmaž Lavrič, J. Medle
Četrtek, 26. 3. 2015, 9.10
Prostor: SJV
Predmet: BIOTEHNOLOGIJA
Izpitna komisija: I. Kurajić, J. Goršin Fabjan, T. Resman
Četrtek, 26. 3. 2015, 13.30
Prostor: IP
Modul: EKOSISTEMI, IZVAJANJE DEJAVNOSTI V PROSTORU IN EKOREMEDIACIJA
Izpitna komisija: S. Nemanič, D. Hosta, T. Resman
Četrtek, 26. 3. 2015, 13.30
Prostor: IP
Modul: OSNOVE RASTLINSKE PRIDELAVE Z VARSTVOM RASTLIN
Izpitna komisija: D. Hosta, S. Nemanič, T. Resman
Projektni dan - Medkulturni dialog
V četrtek, 5. 2. 2015, in petek, 6. 2. 2015, smo na naši šoli izvedli projektni dan na temo Medkulturni dialog. Dijaki programa gastronomske in hotelske storitve smo imeli nekoliko drugačen šolski dan v četrtek, dijaki programa gastronomija in turizem v petek, dijaki programa gastronomija pa v torek, 24. 2. 2015.
PONUDBE ZA DELO
Razpis za delovno mesto TEHNOLOGA - ČEBELARSKA ZVEZA SLOVENIJE
Čebelarska zveza Slovenije išče za nedoločen čas in polni delovni čas sodelavca, svetovalca – specialista za tehnologijo čebelarjenja.










