Nahajate se tukaj
Zbiralnik virov
TRADICIONALNI DECEMBRSKI DOBRODELNI BAZAR NA KMETIJSKI ŠOLI GRM IN BIOTEHNIŠKI GIMNAZIJI
Dijaška skupnost Kmetijske šole Grm in biotehniške gimnazije je tudi letos, že deseto leto zapored, priredila decembrski dobrodelni bazar, ki je potekal v sredo, 3. decembra 2014, v prostorih šole, na Sevnem, pod Trško Goro.
Mesec december smo na naši šoli pričeli s prav posebnim praznovanjem, saj smo 3. 12. 2014 priredili, zdaj že tradicionalni, dobrodelni bazar.
Na bazarju so s svojimi izdelki sodelovali dijaki Kmetijske šole Grm in biotehniške gimnazije ter študentje Višje strokovne šole, posebej pa se je predstavil tudi Dijaški dom. K dobrodelni akciji so, s svojimi dobrotami, prispevali tudi člani društva Grmčani ter zaposleni, z izdelki na svoji stojnici. Obiskovalci so lahko nakupovali raznovrstne okraske za jelko, pletene izdelke, praznične namizne aranžmaje, adventne venčke, nakit, voščilnice, izdelke iz lesa, posladkali pa so se lahko tudi z izvrstnim domačim pecivom.
Osrednja prireditev bazarja z naslovom, »Ker mi ni vseeno«, je zajela problematiko onesnaževanja in uničevanja okolja, revščino in potrošništvo, ogrožene živalske vrste in pomanjkanje solidarnosti med ljudmi. Dijaki so s svojimi razmišljanji in pesmijo izrazili zaskrbljenost nad prihodnostjo in pokazali, da jim ni vseeno, kako bodo živeli naši zanamci. V sklopu prireditve je šolska gledališka skupina Bajnof theatre odigrala tudi krajšo gledališko-glasbeno predstavo z naslovom, She's alive, ki prinaša podobno spročilo.
Zelo smo zadovoljni tudi z izkupičkom bazarja, ki je letos znašal 1850 evrov. Zbrana sredstva bodo tudi v letošnjem letu namenjena pomoči najbolj potrebnim dijakom naše šole.
Hvala vsem, ki ste nam s svojim prispevkom pomagali uspešno izpeljati to dobrodelno akcijo.
VABILO NA VINSKI VEČER
Spoštovani,
Vljudno vabljeni na Vinski večer v četrtek, 11.12.2014, ki bo v Gostišču na Trgu, Hiši kulinarike in turizma v Novem mestu, s pričetkom ob 18:00.
Podroben opis programa in menu se nahajata v priponki.
S spoštovanjem,
organizatorji vinskega večera.
Vinski večer vabilo (2).pdf
Vinski večer zloženka (1).pdf
VODENJE PO NOVEM MESTU
V soboto, 29. novembra 2014, smo dijaki 4. a, Andrej, Saša, Leja in Uroš, popeljali člane folklornega društva Tolmin po Novem mestu. Sprehodili smo se čez staro mestno jedro, kjer smo si med drugim ogledali Kettejev vodnjak, frančiškanski samostan in cerkev sv. Lenarta ter Rotovž. Povzpeli pa smo se tudi na najvišjo točko, kjer stoji Kapitelj znan po kripti, veliki oltarni sliki in lomljeni vzdolžni osi. Ogled mesta smo zaključili v Hiši kulinarike in turizma s kosilom. Uroš Kastrevc
Cvetličarji na olimpijadi poklicev
Od 2. do 4. oktobra 2014 je v Lillu, v Franciji, potekalo evropsko tekmovanje v poklicnih spretnostih EuroSkills 2014. Slovenijo je zastopalo 15 tekmovalcev, v sedmih poklicnih panogah: v kamnoseštvu, lesarstvu, mehatroniki, informatiki, aranžerstvu, kuharstvu, strežbi in cvetličarstvu.
Ekipo tekmovalk cvetličark sta sestavljali Jerica Žužek in Simona Romih. Jerica je bivša dijakinja Kmetijske šole Grm in biotehniške gimnazije (njena mentorica je bila Sabina Nemanič), Simona pa je študentka na Višji šoli za hortikulturo in vizualne umetnosti iz Celja (njena mentorica je bila Mojca Sodin). Tekmovalki sta svoje znanje kalili pod budnim očesom znanega slovenskega cvetličarja Marjana Planinška; svoje spretnosti, veščine in vedenja pa sta uporabili kar v šestih tekmovalnih nalogah. Prvi dan sta morali postaviti cvetličarno, in sicer tako, da je bila estetsko zanimiva in hkrati funkcionalna. Vanjo sta umestili epifitno deblo, ki sta ga izdelali pod temo aranžma iz vsaj petih lončnic. Ker je bil izdelek narejen pravilno in natančno, je bil ocenjen z velikim številom točk. V cvetličarno sta postavili tudi spiralno vezan šopek, ki je bil druga tekmovalna naloga.
Tudi tretjo nalogo, aranžma z uporabo vsaj enega oasis izdelka, sta naredili dobro. Zahtevna za izvedbo je bila tudi naloga, pri kateri sta morali uporabiti 5 steklenih posod, hkrati pa v izdelku nista smeli uporabiti aranžerske gobe.
Zadnji tekmovalni dan je bil za dekleti ravno tako naporen. Najprej sta tekmovalki naredili dekoracijo telesa, ki se je, izdelana iz svežega zelenja in cvetja, prekrasno prilegala živemu modelu. Zadnja naloga pa je bila izdelava talnega aranžmaja. Pri izdelavi le-tega sta si morali pomagati tudi z metrom, saj je bilo pomembno, da je bil aranžma izdelan v okviru mej, ki so bile zanj določene.
Cilj cvetličarske ekipe je bil doseči 500 točk, kar je pogoj za osvojitev Medalje odličnosti. Žal, sta dekleti dosegli 487 točk in se tako v domovino vrnile brez odličja, kljub temu pa je vsa ekipa bogatejša za neprecenljivo izkušnjo.
DELAVNICA
Danes smo na naši šoli, natančneje v Hiši kulinarike in turizma, našo dejavnost predstavili učencem šestega razreda Osnovne šola Črnomelj – Loka.
Pripravili smo delavnico na kateri so naši gostje v prvem delu spoznali izobraževalne programe Srednje šole za gostinstvo in turizem. V drugem delu pa s pomočjo učiteljev kuharstva (Anica Oblak Janko, Marjeta Dolinar) in dijakov skuhali nekaj slovenskih narodnih jedi. S pomočjo učitelja strežbe Roberta Pečariča in dijakov pa zmešali tudi nekaj brezalkoholnih koktejlov.
Ob tem so učenci spoznali nekaj lepot, ki jih ponujajo poklici v gastronomiji in podoživeli utrip naše šole. Pripravljene jedi in pijače so ob koncu tudi poskusili.
Govorilne ure
Spoštovani starši,
obveščamo vas, da bodo govorilne ure, v sredo dne 3.12.204, razen za
1a oddelek govorilne ure odpadejo zaradi odsotnosti (šola v naravi)
in
3b oddelek, v karerem dijaki trenutno opravljajo PUD.
DOPOLDANSKE GOVORILNE URE
Vsak prva delovna sreda v novembru, decembru, aprilu in maju med 16.00 in 17.00 uro.
Tradicionalni slovenski zajtrk
TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK
V petek, 21. novembra 2014, bomo obeleževali dan slovenske hrane, s katerim želimo opozoriti dijake o pomenu oskrbe prebivalstva s kakovostno hrano iz lokalnega okolja. Ena izmed pomembnih aktivnosti dneva slovenske hrane je projekt Tradicionalni slovenski zajtrk.
Tradicionalni slovenski zajtrk bo potekal v jedilnici od 7.30 do 8.00.
Vljudno vabljeni dijaki in vsi zaposleni, da se ga udeležite.
GATUS 2014
POROČILO O IZVEDBI PROJEKTA GATUS 2014
V Leskovcu v Srbiji med 13. in 16. novembrom je potekalo 3. mednarodno srečanje GATUS 2014. Leta 2012 je bila naša šola v vlogi pobudnika, organizatorja in izvajalca srečanja z namenom ponovno vzpostaviti nekoč dobro sodelovanje med šolami, medsebojno izmenjati dijake in primere dobre prakse in tako spodbujati spoznavanje in druženje mladih.
Srečanja so se udeležili dijaki in dijakinje ob spremstvu mentorjev iz različnih šol držav bivše Jugoslavije – Poreč, Herceg Novi, Banja Luka, Maribor, Leskovac, Vrnjačka Banja, Novo mesto in Makedonski Brod.
Po svečani otvoritvi, ki je bila 13. novembra zvečer, so naslednji dan, 14. novembra, potekala tekmovanja v turizmu, strežbi in kuharstvu.
Ekipo kuharstva so sestavljali Jasmina Kuhar, Nina Vdovč in Pija Strmole pod mentorstvom učiteljice Marjete Dolinar. Ekipa je tekmovala na temo Priprava tradicionalne slovenske jedi in osvojila zlato priznanje.
Ekipa strežbe v sestavi Karmen Kepa, Urška Staniša in Aljoša Senica pod mentorstvom Roberta Pečariča je sodelovala v pripravi svečanega omizja za štiri osebe in osvojila zlato priznanje.
Ekipa turizma v sestavi Lusinda Petrišič, Karmen Kuhar in Rebeka Colarič pod mentorstvom Slavice Šterk je pripravila in predstavila tridnevni turistični aranžma za britanske novinarje. Ekipa je osvojila srebrno priznanje.Slavica Šterk
Trgovinsko-turistična šola iz Leskovca se je izkazala kot odlična organizatorica srečanja in je poleg tekmovalnega dela poskrbela tudi za zabavo in dobro počutje udeležencev v njihovem prostem času. Ob zaključku srečanja in svečani podelitvi priznanj se je izžrebalo še šolo gostiteljico GATUSA 2015, in sicer je to šola iz Makedonskega Broda.
Modri stol
MODER STOL - NEKDO MISLI NATE
V ponedeljek, 17. 11. 2014, smo na Srednji šoli za gostinstvo in turizem obeležili 15. obletnico Modrega stola. To je projekt mreže Unesco šol, ki želi mlade in manj mlade povezovati s sicer zelo uporabnim vsakdanjim predmetom – stolom. Stol smo odeli v modro obleko strpnosti, modrosti, sodelovanja, solidarnosti, hrepenenja … in ga potiskali z rumenimi dlanmi življenjske energije. Tako so dijaki naše šole na Glavnem trgu pred Gostiščem Na trgu mimoidoče nagovarjali k razmisleku o pomenu navedenih vrednot in jih spodbudili, da v znak strinjanja odtisnejo svojo dlan na moder stol.
Jem zdravo - gibam se z naravo
V čertek 6. novembra se je na naši šoli odvijalo predavanje in pogostitev v okviru projekta Jem zdravo – gibam se z naravo, ki ga izvaja Nacionalni inštitut za javno zdravje.
Dijaki naše šole in njihovi mentorji so pripravili delavnico, tako s teoretičnimi, kot tudi praktičnimi vsebinami s skupnim imenovalcem zdravi obrok. Delavnice so se udeležili predstavniki vrtrcev; vzgojitelji, organizatorji prehrane, otroci in njihovi starši.
Vzdrušje je bilo prijetno, obravnavane vsebine in pripravljeno gradivo pa poučno in zanimivo, kar je dobra popotnica za osveščanje naših najmlajših in delavcev v vrtcih o pomenu zdravega prehranjevanja.
Marjeta Dolinar
In še nekaj utrinkov iz delavnice
VINSKI VEČER
V priponki vas vljudno vabimo na vinski večer, ki bo 13.11.2014 v Hiši Kulinarike na Glavnem trgu. Predhodne prijave!
Teme za zaključni izpit
PRIJAVA K ZIMSKEMU ROKU POKLICNE MATURE
Zadnji rok za prijavo k zimskemu roku poklicne mature 2014 je 4. december 2014
TEME ZA ZAKLJUČNI IZPIT
- 1.ZGRADBA IZPITA
- a)PISNI DEL IZPITA
Teme za zaključni izpit
TEME ZA ZAKLJUČNI IZPIT
- 1.ZGRADBA IZPITA
- a)PISNI DEL IZPITA
svn152
DIJAKI 3. C V ŠOLI V NARAVI NA VOJSKEM – 2. del
Po pravljično zasneženem sredinem jutru smo sodelovali v ne preveč pravljičnih dopoldanskih delavnicah. A to še ne pomeni, da niso bile zanimive. Najprej smo sodelovali v delavnici Ko katastrofa udari državo. Razdelili smo se v 4 države – skupine. Države so si med seboj pomagale in prodajale oz. menjale dobrine, da so njeni prebivalci lahko preživeli. Nato smo spoznavali še orientacijo v prostoru in se po teoretičnem uvodu preizkusili še praktično. Zunaj smo računali in primerjali razdalje s pomočjo zemljevida.
svn1
DIJAKI 3.C V ŠOLI V NARAVI NA VOJSKEM
''VABUJEM ČIVLE PA GRIM HOST''
V ponedeljek, 20. oktobra, se je 3. C podal novim dogodivščinam naproti. Ob 8. uri smo se zbrali na avtobusni postaji pred Tušem, kjer smo želeli vstopiti na avtobus. A avtobusa žal ni bilo … Po nekajminutnem čakanju smo ugotovili, da nas avtobus čaka na Sevnem. Rešili smo težavo in končno le vstopili na avtobus. Vsi veseli in polni pričakovanj smo se odpeljali proti Vojskem nad Idrijo. Naj vam povemo, da je to najvišje ležeča vas na Primorskem.
Cvetličarji na olimpijadi poklicev
Od 2. do 4. oktobra 2014 je v Lillu, v Franciji, potekalo evropsko tekmovanje v poklicnih spretnostih EuroSkills 2014. Slovenijo je zastopalo 15 tekmovalcev, v sedmih poklicnih panogah: v kamnoseštvu, lesarstvu, mehatroniki, informatiki, aranžerstvu, kuharstvu, strežbi in cvetličarstvu.
Ekipo tekmovalk cvetličark sta sestavljali Jerica Žužek in Simona Romih. Jerica je bivša dijakinja Kmetijske šole Grm in biotehniške gimnazije (njena mentorica je bila Sabina Nemanič), Simona pa je študentka na Višji šoli za hortikulturo in vizualne umetnosti iz Celja (njena mentorica je bila Mojca Sodin). Tekmovalki sta svoje znanje kalili pod budnim očesom znanega slovenskega cvetličarja Marjana Planinška; svoje spretnosti, veščine in vedenja pa sta uporabili kar v šestih tekmovalnih nalogah. Prvi dan sta morali postaviti cvetličarno, in sicer tako, da je bila estetsko zanimiva in hkrati funkcionalna. Vanjo sta umestili epifitno deblo, ki sta ga izdelali pod temo aranžma iz vsaj petih lončnic. Ker je bil izdelek narejen pravilno in natančno, je bil ocenjen z velikim številom točk. V cvetličarno sta postavili tudi spiralno vezan šopek, ki je bil druga tekmovalna naloga.
Tudi tretjo nalogo, aranžma z uporabo vsaj enega oasis izdelka, sta naredili dobro. Zahtevna za izvedbo je bila tudi naloga, pri kateri sta morali uporabiti 5 steklenih posod, hkrati pa v izdelku nista smeli uporabiti aranžerske gobe.
Zadnji tekmovalni dan je bil za dekleti ravno tako naporen. Najprej sta tekmovalki naredili dekoracijo telesa, ki se je, izdelana iz svežega zelenja in cvetja, prekrasno prilegala živemu modelu. Zadnja naloga pa je bila izdelava talnega aranžmaja. Pri izdelavi le-tega sta si morali pomagati tudi z metrom, saj je bilo pomembno, da je bil aranžma izdelan v okviru mej, ki so bile zanj določene.
Cilj cvetličarske ekipe je bil doseči 500 točk, kar je pogoj za osvojitev Medalje odličnosti. Žal, sta dekleti dosegli 487 točk in se tako v domovino vrnile brez odličja, kljub temu pa je vsa ekipa bogatejša za neprecenljivo izkušnjo.
zlati
KUHARJEM ZLATO STREŽBI SREBRO
V sredo 15.10. 2014 je naša šola tekmovala za 61. Gostinsko turističnem zboru v Portorožu in sicer so dijaki tekmovali v smeri strežbe, kuharstva in turizma.
Kuharska ekipa v sestavi JASMINA KUHAR, NEJC ZAGORJAN in PIJA STRMOLE ( mentorica Anica Oblak Janko) je v Magic boxu dobila: osliča, postrv, riž, bučka in jajce
Pripravili so glavno jed imenovano »Zloženka postrvi nadevana z korenčkom, suho slivo in špinačo, file osliča paniran v koruznih kosmičih na sotirani bučki, dušen riž z papriko in omako iz oliv s kurkumo«.
Za svoje delo so bili nagrajeni z zlatim priznanjem in dosegli 3. mesto med desetimi tekmovalnimi ekipami in zato prijeli bronasto kolajno.
Ekipa strežbe ANDRAŽ OBERSTAR, ROK PIRKOVIČ in ŠPELA KOZAN ( mentor Robert Pečarič) so svoje spretnosti pokazali v pripravi hladne začetne jedi, ki so jo poimenovali » Suši malo drugače« in flambirane sladice » Flambirana figa v prijetni družbi čokolade in domače skute«.
Strežna ekipa je prijela srebrno priznanje in 3. mesto med devetimi ekipami na tekmovanju, pa so prijeli bronasto kolajno.










